Tygodnik Azor (6)

PRZYSZŁE ELITY – GIERTYCHÓWNY

Jadwiga Giertych (15) i jej młodsza o 10 miesięcy siostra Maria uczęszczają do Gimnazjum dla Dziewcząt Sióstr Neapolitanek w Brzysku Modrym koło Kraśnika. Uczą się tam wszystkiego, czego Dobra Polska Matka wiedzieć powinna – jak przygotować zmęczonemu po pracy mężowi 3-daniowy obiad, jak dobrze wypastować mu buty, jak wyhaftować beciki i ornaty.

– To dobre, katolickie dziewczęta – mówi nam siostra Bernadetta, która od dwóch lat dzieli z Giertychównami pokój. – Same wykafelkowały naszą ubojnię, nie boją się już pana dozorcy i nadzwyczaj szybko nauczyły się mówić po polsku.

A co Giertychówny myślą o sobie samych? Czy wiedzą, że zasilą szeregi przyszłych elit?

– Mam nadzieję, że już wkrótce – informuje nas Jadwiga, która umówiła się z nami w gołębniku. – Dłużej nie wytrzymam w tej zapadłej dziurze. Moi starsi koledzy działają, organizują się – ja co najwyżej mogę poprowadzić im portal internetowy. Ale w Polsce ponoć nie wolno, no i tyle mam roboty w ubojni. Muszę brać amfetaminę, żeby wytrzymać to tempo.

Jej siostra jest bardziej uduchowiona.

– W Pierwszym Liście do Koryntian 14:35 stoi napisane, że nie wypada kobiecie przemawiać na zgromadzeniu, a siostra Urszula codziennie prowadzi apel. Pan powiedział: „A kto słucha słowa mego, nie lękaj się, wyjmij miecz!”. No i teraz zbieram na ten miecz. Sprzedaję kapustę koło szlabanu.

Jakie mają plany na przyszłość?

– Skończyłam właśnie biografię Dmowskiego – wyznaje Maria. – Chodził do gimnazjum siedem lat! Ja także postaram się przedłużyć mój pobyt w Brzysku do siedmiu lat, za to maturę zrobię zaraz po gimnazjum, bez liceum, tak jak Dmowski.

Tal oto wyrasta nam nowe pokolenie Polek – skromne, pracowite dziewczęta o właściwych priorytetach i zgrabnym biuście. Alleluja! 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: