OGLĄDANIE FAL

Coś z ichniejszych obyczajów mi się chyba udziela, skoro za cel późnoponiedziałkowego spaceru wybrałam Paseo Nuevo – pustą, ciemną drogę pomiędzy skałami oceanu a skałami starówkowej Góry o Nazwie Rodem z Tolkiena*. To znaczy, plany były bardziej kulturalne – wystawa fotografii a la National Geographic w Kutxy – ale drzwi, jak to w SanSe zwykle bywa, zastaliśmy zamknięte.

(Kutxa, czyt. kucza, to tutejszy bank, jedyny znany mi w okolicy mecenas kultury. Organizują wystawy w rodzaju “Sukienka Penelope i trochę plakatów filmowych” albo “Uczniowie liceów projektują meble”, ale zawsze lepszy rydz niż nic, wyższe loty tylko w Bilbo, a to jak jechać do Piły).

Paseo okazało się być zagrodzone taśmami niczym scena zbrodni – zdarza się to często, kiedy chlustają na nie wielkie fale. I tak oto spędziliśmy dobre pół godziny oddając się miejscowej rozrywce – przyglądaniu się falom. A z nami jeszcze z jakiś tuzin spacerowiczów.

Fale są cudowne, bo nie dość, że co siódma wielka jak z filmów o hawajskich surferach, nie dość, że w zimowy wieczór biel piany ślicznie kontrastuje z czernią nieba (ach, pomarańczowe niebo P. …), to jeszcze te wszystkie imponujące grzywacze mogą rozbijać się o brzeg aż na trzy różne sposoby: o wcinający się w morze falochron (po którym ślizgają się niczym skejterzy po poręczy), o zasłane głazami nadbrzeże (wtedy trzeba czasem uciekać przed takim delikwentem z piskiem), albo o… fale sunące w przeciwnym kierunku, czyli słodkie wody Rzeki o Nazwie Rodem z Tolkiena**. Kiedy wracam do domu wzdłuż rzeki, chociaż morza nie widzę, wiem, czy są fale, bo nawet kilkaset metrów od plaży w powietrzu wisi charakterystyczna mgiełka.

Postali, naśmiali się i poszli do portu popatrzeć na drugą plażę. Tak o. Proste sanseckie rozrywki.

 

*Urgull

**Urumea

 

 

Advertisements

2 Responses to “OGLĄDANIE FAL”

  1. mutancik Says:

    “Postali, naśmiali się i poszli do portu popatrzeć na drugą plażę”.
    Jak w Jastarni 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: